Značka Dr. Martens je (už zase) na prodej!

Pokud vás aspoň trochu zajímá historie bot Dr. Martens, nebudete touhle zprávou moc překvapení. Není ani dobrá, ani špatná – je to prostě fakt. Britská značka Dr. Martens se snaží najít někoho, kdo by ji koupil a zajistil ideální podmínky pro výrobu kultovních bot na další desítky let.

Patentovanou vzduchovou podrážku AirWair sice původně vymyslel německý lékař Klaus Märtens, technologii od něj ale po válce koupil britský obchodník Reginald Griggs (společnost R. Griggs Group dnes vede jeho syn Max) a těžké pracovní boty začal od roku 1960 prodávat pod značkou Dr. Martens (první byl legendární osmidírkový model 1460, který se prodává dodnes).

Martensky se staly symbolem hned několika subkultur (skinheads, punks) a ovládly devadesátá léta minulého století – kdo je neměl, jako by nebyl :-) V novém tisíciletí se jim ale už tolik nedařilo a v roce 2003 se dokonce výroba kompletně přesunula do levnější Číny a Thajska, což řada dlouholetých zákazníků nesla… no, řekněme že nepříliš dobře.

Před třemi lety sice byla v původní továrně v anglickém Wollastonu obnovena ruční výroba bot Dr. Martens (řada Vintage / Made in England), ztracenou důvěru v poctivou britskou značku se ale zatím nepodařilo úplně obnovit. Finanční problémy společnosti R. Griggs Group přetrvávají a je potřeba jednat.

V obuvním světě (a v módním průmyslu vůbec) nejsou takové „šachy“ se zavedenými značkami nic neobvykého. Tenisky Converse například před deseti lety pohltil sportovní gigant Nike a navenek se de facto vůbec nic nezměnilo. Mohlo to ale dopadnout také docela jinak…

O koupi značky Dr. Martens projevil už v roce 2012 zájem ukrajinský miliardář Michail Fridman, bývalý generální ředitel ropného kolosu TNK-BP a toho času sedmý nejbohatší muž Ruska. Za Martensky nabídl 200 milionů liber (6 miliard korun), obchod se ale nakonec neuskutečnil.

Aktuálně byla cena značky Dr. Martens vyčíslena na 120 milionů liber (její hodnota tedy klesá…?) a přesně o této částce jsou teď vlastníci ochotní jednat. „Nesmrtelné“ boty Dr. Martens zřejmě stojí na životní křižovatce, ze které vede hned několik cest. Která z nich to bude – to je zatím ve hvězdách.