Britští skinheadi v botách Dr. Martens

Vysoké „těžké“ boty Dr. Martens jsou dodnes neodmyslitelně spojeny se subkulturou skinheads. Tenhle životní styl vznikl ve Velké Británii na přelomu šedesátých a 60. a 70. let minulého století a nejdřív se úplně distancoval od politiky jako takové (nejednalo se tedy o pravicové extremisty).

Rasismus byl původním skinheadům také cizí. Není se čemu divit – bylo mezi nimi velké množství mladých přistěhovalců z Jamajky, kteří se přímo podíleli na vzniku a formování hnutí. Skinheadi díky tomu tehdy poslouchali hlavně reggae a ska, stavěli se proti měšťáctví, „zlaté mládeži“ z bohatých rodin, ale na druhé straně i proti hippies. Nenávist k drogám a s klony k patriotismu přetrvaly dodnes.

Charakteristická byla také móda britských skinheads: nosily se buďto pracovní oděvy (jako projev hrdosti na příslušnost k pracující třídě – working class), nebo vyhrnuté seprané džíny, bílé košile s kšandami a pracovní boty s kovovou špičkou. Je samozřejmé, že originální anglické boty Dr. Martens padly skinheadům do oka a brzy se de facto staly jejich symbolem.

I když se skinheadské hnutí za téměř padesát let své existence ve všech směrech značně změnilo (nutno podotknout, že spíš k horšímu), skinheadi a Martensky už k sobě budou patřit navždycky. Bylo by ale dobré občas si připomenout kořeny tohoto nesmrtelného spojení…