Dr. Martens v Portlandu: originální Martensky na každém kroku!

Také jste slyšeli o tom, že legendární Martensky už dávno nejsou to, co bývaly? Malý výběr modelů, nekvalitní materiály, stále více se setkáte s Martenskami Made in China… Možná ale ještě není všem dnům konec!

Kultovní těžké boty mají za sebou více než padesát let, během kterých je potkala celá řada změn. Věděli jste třeba, že původním autorem geniální vzduchové podrážky AirWair je německý lékař Klaus Märtens? Právě od něj koupil britský obuvník Griggs patent a od roku 1960 začal pracovní boty, pojmenované po svém vynálezci, vyrábět ve staré dobré Anglii. Od té doby ale už uplynulo hodně času a sláva začala pohasínat.

V roce 2003 se Martenskám přestalo dařit natolik, že bylo nutné propustit na tisíc zaměstnanců britské továrny a přesunout celou výrobu do Číny a Thajska. Trh začaly zaplavovat „levné“ Martensky, které možná znáte. Před dvěma lety se ale karta začala obracet. Možná za to mohla poptávka po „těch pravých“ Martenskách, každopádně právě v roce 2010 byla výroba v Anglii obnovena a továrna začala produkovat 50 párů speciální Vintage modelové řady denně. Zdá se vám to málo? To nám také! :-)

Martensky naštěstí za poslední dva roky ani na okamžik neusnuly na vavřínech – aktuálně se vyrábí a prodává 250 různých modelů, Dr. Martens má i módní značku a proslulé jsou také reklamní kampaně. Díky nově nabytému úspěchu se Martensky také mohly ještě více rozšířit – jen za poslední tři roky bylo otevřeno 14 nových prodejních center Dr. Martens po celém světě. A jak to v nějakém takovém centru vypadá?

Ráj na zemi! Ve fotogalerii můžete nahlédnout do centrály Dr. Martens pro Severní Ameriku, která se nachází v Portlandu (2 NW 10th Ave, to až pojedete kolem). Limitované nebo ručně zdobené edice, tedy vlastně většinu modelů, bohužel v našich končinách asi nikdy nespatříme… Na druhou stranu je alespoň jasně vidět, že originální Martensky „Made in England“ umí zaujmout kdekoliv na světě, a to i přes svůj pokročilý věk :-)

Tradice a kvalita se prostě cení. Tak díky za ni, pane doktore!