Dr. Martens Bespoke: ručně šité boty podle vašeho návrhu

Asi víte, že se legendární britské boty Dr. Martens už docela dlouho vyrábějí v Číně. Pokud ano, tak vám to možná vadí. Třeba jste ale zjistili, že existuje série Made in England – tedy „staré dobré“ Martensky, které se před pár lety začaly znovu ručně šít v původní továrně v anglickém hrabství Northamptonshire. Jsou sice o dost dražší než ty čínské, ale na kvalitě je to opravdu znát.

Třídírkové boty Dr. Martens „Made in England“ 1461 vás přijdou v přepočtu asi na 6500 korun, osmidírkový model 1460 pak stojí ještě o tisícovku víc. Pokud ale chcete mít opravdu výjimečné Martensky, připravte si 8–10 tisíc korun a můžete si je sami navrhnout. Právě to totiž umožňuje unikátní služba Bespoke Dr. Martens, kterou (zatím) najdete na jediném místě na světě:

Pokud tedy budete mít náhodou cestu do Londýna, nezapomeňte se zastavit v butiku Dover Street Market. Najdete tam vyškolené asistenty, kteří vám pomůžou úplně se vším, co je potřeba k získání vašich vlastních bot Dr. Martens na míru. Změřením délky a šířky chodidla to totiž teprve začíná.

Vybrat si sice můžete jen z klasických modelů 1460 a 1461, jinak lze ale změnit naprosto všechno: barvu a materiál svršku, barvu vnitřku a stélky, barvu a typ prošívání i lemování, barvu tkaniček, kovových oček i nazouvacího poutka… Jsou vaším snem třeba Martensky z pštrosí kůže s červenou podrážkou a bílými tkaničkami? Můžete je mít: počkáte si na ně dva až tři týdny a budou jedinečné.

Pokud ale nechcete čekat, nemáte tolik peněz a nebo prostě nepotřebujete žádné speciality, klidně se pusťte do vybírání „normálních“ bot Dr. Martens. Zdravotní podrážka Airwair a šitý svršek vás jen tak nezklamou – i Martensky z Číny totiž díky nim vydrží mnohem víc, než většina ostatních bot!