Boty Dr. Martens 1460 & 1461 slaví padesát let!

První Martensky se začaly prodávat přesně 1. dubna 1960 – to by měl vědět každý, kdo se o historii těchto kultovních bot aspoň trochu zajímá. Byl to legendární osmidírkový model 1460, který se mimochodem vyrábí dodnes, i po více než padesáti letech.

Seženete ho v bezpočtu barevných kombinací, vybrat si můžete z mnoha stylů a několika materiálů (včetně veganského modelu), ale existuje i několik speciálních edicí, které rozhodně nemůže mít každý. Jednou z nich je právě 50th Anniversary Limited Edition, kterou značka Dr. Martens v roce 2010 oslavila půl století svého nepřehlédnutelného působení na trhu.

Kromě modelu 1460 se této edice dočkala ještě nízká třídírková varianta 1461, oboje v klasické černé a červené (cherry red) barvě. Na první pohled se tyhle boty od běžných modelů 1460 a 1461 neliší, snad kromě dárkového balení a certifikátu… Ale rozdíly tu samozřejmě jsou.

V první řadě je to materiál – svršek z pravé kůže má u bot z výroční edice viditelnou, takzvanou „oblázkovou“ texturu, zatímco obyčejné modely jsou třeba hladké, lesklé, se zašlou vintage úpravou, ale každopádně vždycky bez textury.

Dalším drobným detailem je zlatá barva stélky, okrajů dírek pro tkaničky a také konců tkaniček. U běžných modelů se zlatá barva prakticky vůbec nevyskytuje a okraje dírek jsou buďto nebarvené kovové, nebo v doplňkové barvě bot.

A nakonec je tu asi to nejvíce podstatné, edice je totiž skutečně velmi limitovaná: bylo vyrobeno pouze 1460 párů bot Dr. Martens 1460 a 1461 párů modelu 1461 v každé se zdvou barevných variant.

Tohle všechno dělá z „padesátiletých“ Martensek spíš předmět sběratelského zájmu, než boty na každodenní nošení. Odpovídá tomu i nabídka třeba na aukčním serveru eBay, kde se i teď po třech letech nějaký pár z téhle limitované edice objeví – samozřejmě v původním balení, nikdy nenošený a za několikanásobnou cenu, která nejde pod 10–15 tisíc korun.